Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Pracownicze Plany Kapitałowe na rynku zabezpieczenia emerytalnego


2018-08-14

PPK a indywidualne i pracownicze programy systemu emerytalnego

PPK a istniejące programy zabezpieczenia emerytalnegoPrace nad ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych nadal trwają. Ten dobrowolny i prywatny system zabezpieczenia emerytalnego ma być komplementarny dla funkcjonujących od kilkunastu lat w Polsce programów indywidualnych – Indywidualnego Konta Emerytalne i Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz programów pracowniczych – pracowniczych programów emerytalnych. Zdanie Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, wprowadzenie PPK nie będzie wiązało się z likwidacją istniejących już programów.

Dla osób oszczędzających na przyszłą emeryturę w ramach IKZE, w tym głównie osób samozatrudnionych, podniesiony zostanie limit wpłat. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj odprowadzają do ZUS niskie składki, dlatego też dodatkowe oszczędzanie jest dla nich bardzo ważne. IKZE mają zatem zostać upowszechnione wśród osób zainteresowanych zabezpieczeniem emerytalnym na przyszłość.

W Pracowniczych Programach Emerytalnych, w ramach których funkcjonuje około tysiąca programów, koszt składek leży jedynie po stronie pracodawcy. W Pracowniczych Planach Kapitałowych, do których zapis będzie automatyczny, składki opłacać będą pracodawcy, pracownicy oraz państwo.

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, biorąc pod uwagę doświadczenie Polaków z OFE, będzie jednak dużym wyzwaniem. Rozwiązaniem może okazać się skuteczna kampania informacyjna, która dotrze do pracowników i pozwoli im zrozumieć korzyści płynące z przystąpienia do programu. PPK co do zasady mają być systemem odmiennym od OFE, mają także korzystać z rozwiązań stosowanych na świecie, w większości wysoko rozwiniętych gospodarek – w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Francji czy w krajach skandynawskich. W odróżnieniu od OFE, mają być systemem w pełni prywatnym, w którym środki będą dziedziczone i będzie można je wypłacić w trakcie oszczędzania. Zgodnie z zapewnieniami Polskiego Funduszu Rozwoju, ustawa o PPK ma być prosta, pracownikom ma dawać bezpieczeństwo, a pracodawców nie obciążać nadmiernymi obowiązkami administracyjnymi. Ma być także przystępny dla osób z niskimi zarobkami.

Pracownicze Plany Kapitałowe, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa Polaków na starość i uzupełnienia przyszłego świadczenia emerytalnego, mają również wymiar ogólnogospodarczy. Większy poziom krajowych oszczędności wpłynie niewątpliwie na stabilność gospodarki, zwiększy także kapitał dostępny dla sektora przedsiębiorstw. Pieniądze, akcje i obligacje będą wpływały na wzmocnienie rynku kapitałowego. Zdaniem Pawła Borysa, dzięki PPK, na rynek kapitałowy w skali roku trafi nawet kilkanaście miliardów złotych. PPK będzie zatem pełniło również inne funkcje, poza uzupełnieniem systemu świadczeń emerytalnych.

Po przyjęciu przez rząd projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, trafi on do parlamentu. Przedstawiony w projekcie termin wprowadzenia kolejnego programu z zakresu świadczeń emerytalnych i zabezpieczenia emerytalnego w dniu 1 lipca 2019 roku może się zmienić – będzie on uzależniony od tempa prac na ustawą. Odpowiedzialnym za stworzenie infrastruktury informacyjno-rozliczeniowej dla pracodawców będzie Polski Fundusz Rozwoju.

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!