Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku


2018-09-11

Wpływ wieku emerytalnego na prognozowaną wysokość świadczenia emerytalnego

Zmiana wieku emerytalnego a prognozowana emeryturaWysokość emerytur prognozowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w porównaniu do poprzedniego roku zmalała. Listy wysyłane przez ZUS do osób, które ukończyły 35. rok życia dotyczące prognozowanej wartości świadczenia emerytalnego u części adresatów wzbudziły wiele emocji.

Na marzec 2019 roku zapowiedziana jest najwyższa od lat waloryzacja rent i emerytur. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo finansów, na ten cel ma zostać przeznaczone niemal 7 mld zł. Z informacji przesyłanych przez ZUS wynika jednak, że prognozowana wysokość emerytury zamiast - wzrosnąć - zmaleje. Jest to efekt przywrócenia w październiku 2017 roku niższego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło bowiem na skrócenie okresu odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składek na przyszłe świadczenia emerytalne. Z tego właśnie powodu środki zgromadzone na kontach emerytalnych przyszłych emerytów są niższe. Emerytury będą jednak wypłacane przez dłuższy czas, dlatego środki zgromadzone na koncie emerytalnym będą musiały być podzielone na większą liczbę miesięcy.

Gdy w 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał do przyszłych emerytów informacje o stanie środków na ich kontach emerytalnych, obowiązywał podwyższony wiek emerytalny – 67 lat niezależnie od płci. Składki emerytalne odprowadzane były więc dłużej, więcej razy były również waloryzowane. Większa kwota zgromadzona przez przyszłych emerytów była zatem dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy wypłacania świadczenia emerytalnego.

Informacje o stanie konta emerytalnego przesyłane przez ZUS nie zawierały waloryzacji za rok 2017. Jej wskaźnik to 108,68 proc. Prognozowana wysokość emerytury przekazywana jest w następujących wariantach:
1. gdybyśmy pracowali do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego,
2. gdybyśmy nie pracowali do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ponadto podawane jest przewidywane świadczenie po ukończeniu wieku emerytalnego oraz w przypadku dłuższego zatrudnienia. Wysokość świadczenia emerytalnego powiększa także subkonto – środki przekazywane przez otwarte fundusze emerytalne.

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku przewiduje wzrost o 3,26 proc, ma być ona największa od lat. Emeryci, którzy otrzymują najniższe świadczenie emerytalne, po waloryzacji otrzymają większą emeryturę o ok. 26 zł. Im wyższa emerytura, tym większa i bardziej odczuwalna dla emeryta będzie waloryzacja. Na wskaźnik emerytury składają się natomiast inflacja emerycka i realny wzrost wynagrodzeń.

Wprowadzenie proponowanego wskaźnika waloryzacji spowoduje wzrost:
1. najniższego świadczenia emerytalnego o 33,57 zł,
2. przeciętnego świadczenia emerytalnego o 73,77 zł.

Minimalne emerytura wyniesie zatem 1063,37 zł brutto (904,67 zł netto).


Czytaj także:


Kolejne propozycje zmian w systemie świadczeń emerytalnych

Rola doradcy emerytalnego w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę


Kierowcy mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury

Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych w 2018 roku

Brak możliwości wyboru między rentą a emeryturą – nowelizacja ustawy

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!