Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Zmiany w OFE i utworzenie PPK


2017-10-09

Pracownicze Programy Kapitałowe i Otwarte Fundusze Emerytalne

PPK jako forma oszczędzania na przyszłą emeryturęNajbliższe miesiące prawdopodobnie przyniosą zmiany w obecnie obowiązujących zasadach dotyczących świadczeń emerytalnych. Aktualnie Rząd i Parlament pracują nad Ustawą dotyczącą Pracowniczych Programów Kapitałowych. Obecny projekt ustawy przewiduje, że wszyscy pracownicy zostaną automatycznie zapisani do Pracowniczych Programów Kapitałowych, jednak będą mogli się z niego wycofać po złożeniu odpowiedniej deklaracji. W projekcie ustawy znajduje się zapis odnoszący się do minimalnej składki opłacanej przez pracodawcę i pracownika do nowego systemu świadczeń emerytalnych.

Minimalna składka opłacana przez pracownika najprawdopodobniej wynosić będzie 2,00% wynagrodzenia, natomiast składka minimalna opłacana przez pracodawcę będzie wynosić 1,50%. Składki będą mogły najprawdopodobniej zostać podwyższone o 2,5 pp. przez pracodawcę i 2 pp. przez pracownika. W związku z powyższym składki mogą wynosić od 3,50% wartości wynagrodzenia do nawet 8,00%. Środki zgromadzone w PPK mają głównie służyć zabezpieczeniu emerytalnemu pracowników ale projekt przewiduje, że środki zgromadzone w Pracowniczym Programie Kapitałowym mogą zostać zaliczone na poczet wkładu do kredytu mieszkaniowego lub w części mogą zostać wypłacone w przypadku choroby pracownika lub członka jego rodziny.

Pracownik, który nabędzie prawa emerytalne będzie mógł wypłacać zgromadzone środki na trzy sposoby. Pierwsza z nich to możliwość wypłaty do 25% zgromadzonych środków w gotówce, reszta wypłacana byłaby w co najmniej 120 ratach. Druga możliwość przewiduje przetransferowanie środków na inne konto emerytalne. Trzecia opcja przewiduje połączenie środków zgromadzonych przez małżonków i ich wypłatę w co najmniej 120 ratach.

Razem z wprowadzeniem Pracowniczych Programów Kapitałowych Rząd przewidywał reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych. Obecnie ze względu na brak ostatecznych uzgodnień dotyczących kształtu reformy funduszy emerytalnych nie jest znana data ewentualnego przekształcenia OFE w III filar istniejącego systemu emerytalnego lub wpisania go w całkiem nowe uregulowania dotyczące świadczeń emerytalnych.

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!