Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Rola doradcy emerytalnego w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę


2018-02-09

Polacy chętnie korzystają z usług doradców emerytalnych w placówkach ZUS

Doradcy emerytalni w placówkach ZUSOd 4 maja 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził w swoich placówkach możliwość skorzystania z usług doradcy emerytalnego, którego zadanie jest wyjaśnianie potencjalnym emerytom, od czego będzie zależeć wysokość ich emerytury oraz w jaki sposób wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia emerytalnego. Oprócz tego – w związku z obniżeniem wieku emerytalnego - ZUS wprowadził również kalkulator emerytalny oraz przygotował system informatyczny.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, zauważyła, że w przypadku ok. 20% ubezpieczonych decyzję o przejściu na emeryturę w wyniku obniżenia wieku emerytalnego odłożyło na później w wyniku korzystania z porad doradców emerytalnych. Od lipca 2017 r. do końca roku oddziały ZUS odwiedziło ponad 4 mln osób. Zainteresowanie takim rozwiązaniem spowodowane jest niepewnością przyszłych emerytów co do tego, w jakim momencie najkorzystniejsze będzie dla nich przejście na emeryturę oraz możliwością wyliczenia przez doradcę wysokości hipotetycznej emerytury. Do najczęściej zadawanych pytań należały m.in. kiedy złożyć wniosek o emeryturę oraz na jakich zasadach ZUS wylicza emerytury od 1 października 2017 r. Zadaniem doradców jest bowiem przede wszystkim informowanie o wysokości emerytury i edukowanie przyszłych emerytów. Zgodnie z obowiązującym systemem zdefiniowanej składki, emerytura jest tym wyższa, im dłużej pracujemy i później podejmujemy decyzję o przejściu na emeryturę.

Doradcy emerytalni zostali poddani ocenie przez część ubezpieczonych korzystających z ich usług. Jedynie 10% ankietowanych było rozczarowanych faktem, iż wyliczana wysokość emerytury nie jest rzeczywista, a prognozowana.

W styczniu 2018 roku z możliwości przejścia na emeryturę w oparciu o obniżony wiek emerytalny skorzystało niemal 23 tys. osób. Jest to wielkość porównywalna do przeciętnej z roku 2017. Prezes ZUS prognozuje natomiast, że zmieni się struktura osób, które podejmą decyzję o przejściu na emeryturę. Przewiduje, że może być wśród nich więcej osób, które zanim przeszły na emeryturę były aktywne zawodowo. ZUS podaje, że jedynie 40% osób, które odeszły na emeryturę do końca 2017 r. było aktywne zawodowe. Pozostałą część stanowiły osoby, które pobierały już emeryturę, rentę bądź świadczenie przedemerytalne, nie miały tytułu ubezpieczonego lub były zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Do końca roku 2017 ponad 310 tys. osób otrzymało pozytywną decyzję o możliwości przejścia na emeryturę w oparciu o przepisy obniżające wiek emerytalny. Przeciętne emerytury wyniosły:

- dla mężczyzn – 2 699,52 zł brutto,
- dla kobiet – 1 614,39 zł brutto.

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!