Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Kolejne etapy wdrażania PPK


2020-09-17

Najpóźniej do 27 października blisko 80 tys. firm musi przystąpić do PPK

PPK.jpgWielkimi krokami zbliża się czas wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK), czyli reformy emerytalnej rządu. Najpóźniej do 27 października blisko 80 tys. firm, które zatrudniają około 3,7 mln osób musi podpisać umowę o zarządzanie aktywami z jedną z 20 instytucji finansowych. Jest to efekt połączenia dwóch etapów wdrażania (drugiego i trzeciego), którymi przedsiębiorstwa dołączają do systemu – opóźnienia w realizacji wynikają z obostrzeń związanych z pandemią.

Wiele firm nie posiada podstawowej wiedzy o PPK i obowiązkach z nim związanych. Część spółek z trzeciego etapu jeszcze w ogóle nie przystąpiło do wdrażania programu, zaś sankcje ekonomiczne za niepodpisanie umowy o zarządzanie w terminie wynoszą maksymalnie 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń firmy. Okres wakacyjny oraz kryzys wywołany epidemią nie ułatwiają sytuacji, wiele firm dopiero wraca do normalnego trybu pracy.

Największym wyzwaniem jest wybór podmiotu, ponieważ samo podpisanie umowy nie jest czasochłonne. Zgodnie z procedurą do procesu wyboru firmy zarządzającej aktywami pracowników należy dopuścić związki zawodowe lub demokratycznie wybranych przedstawicieli. Jeśli nie uda się im dokonać wyboru do 26.09, wtedy to pracodawca ma decydujące zdanie. Pracownicy jednak chcą mieć wpływ na wybór programu.

W pierwszej fali wdrożenia PPK wzięło udział 3,9 tys. podmiotów zatrudniających 3 mln osób.
Większość firm podpisała umowy o zarządzanie w trakcie 3-4 ostatnich tygodni. Prawdopodobnie i tym razem firmy przesuną prace na ostatnią chwilę.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zapewnia, że wspiera przedsiębiorców, odpowiada na ich pytania, edukuje i promuje program. Do PPK pracownicy są przyłączani automatycznie przez pracodawcę, ale w wyznaczonym terminie mogą się z niego wypisać. Według aktualnych danych PFR około 39 proc. zespołów największych firm z pierwszej fali, które dołączyły do programu od początku tego roku, oszczędza w ten sposób na emeryturę. Liczba uczestników programu rośnie i cieszy się on aprobatą.

830 tys. firm, zatrudniających 5,7 mln osób musi dołączyć do PPK w ostatnim, czwartym etapie. Termin podpisania umowy z oferentami o zarządzanie aktywami upływa 23.04.2021 r.


wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!