Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiana terminów wprowadzenia programów emerytalnych


2019-01-30

Kolejne zmiany w terminarzu wprowadzania PPK

Zmiany w terminach wprowadzenia PPKUstawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 19 listopada 2018 roku. Zgodnie z zapowiedziami, miała ona wejść w życie z dn. 1 stycznia 2019 roku z 6-miesięcznym okresem vacatio legis. W grudniu 2018 roku na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawione zostały ostateczne terminy wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podano wówczas, że pracodawcy powinni podpisać umowę z wybranym funduszem zarządzającym prowadzeniem PPK do 10 października 2019 r. Podana informacja oznaczała również, że z wynagrodzenia pracowników pierwsze składki zostaną pobrane już w październiku br. Ci, którzy zdecydują się na uczestnictwo w programie, co miesiąc mają odprowadzać min. 2 proc., a max 4 proc. swojej pensji. Pracownicy, którzy zarabiają do 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą przekazywać na PPK jedynie 0,5 proc. pensji.

Na początku roku na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju pojawił się nowy komunikat dotyczący wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zgodnie z nim, powyższe terminy zostały przesunięte o jeden miesiąc – pracodawcy powinni podpisać umowę z podmiotem zarządzającym PPK najpóźniej do 12 listopada, a wynagrodzenie pracowników z tytułu odprowadzanych składek będzie pomniejszone w listopadzie 2019.

W zaistniałej sytuacji pojawiły się spekulacje dotyczące wprowadzenia zmian w terminach obowiązywania Pracowniczych Planów Kapitałowych ze względu na kalendarz wyborczy. Sama decyzja miałaby być decyzją czysto polityczną, wynikającą z faktu, iż pierwsze wynagrodzenia obniżone z tytułu składek na PPK pracownicy otrzymaliby przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi pomiędzy 12 października a 12 listopada. Argumentację taką odpiera szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który twierdzi, że podane pod koniec grudnia 2018 r. terminy miały jedynie charakter orientacyjny, natomiast po "interpretacji przepisów ustawy przez Komisję Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów" ustalono podane aktualnie daty. PFR poddał analizie prawnej niemal 20 aspektów dotyczących wprowadzenia i obowiązywania ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Do PFR – ze strony kancelarii prawnej reprezentującej spółkę – trafiło również pytanie odnośnie maksymalnych terminów wprowadzenia PPK. Pojawiła się bowiem wątpliwość dotycząca interpretacji przepisów ustawy i wydłużenia terminów wskazanych na utworzenie PPK.

Szef PFR, Paweł Borys, przekonuje także, że niewłaściwa jest interpretacja, zgodnie z którą nastąpi zmniejszenie wynagrodzenia pracowników z tytułu składek odprowadzanych na rzecz Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wynagrodzenie pracowników zainteresowanych udziałem w PPK nie zmieni się – będzie jedynie odkładane na specjalnym rachunku PPK. Jego zdaniem, można nawet stwierdzić, że wynagrodzenia zwiększą się – pracodawca i państwo dołożą bowiem dodatkowe środki ze swojej strony, co stanowi niewątpliwie ekwiwalent podwyżki pensji pracowników.

Dzięki wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych przyszli emeryci – poza emeryturą z ZUS – mają również możliwość otrzymania emerytury dodatkowej, która ma zapewnić im godne życie na starość. Ustawa dotycząca dodatkowego programu emerytalnego budzi jednak wśród pracowników wiele kontrowersji.

Czytaj także:


Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została przyjęta przez Senat

Pracownicze Plany Kapitałowe – projekt ustawy o PPK został uchwalony przez Sejm i przesłany do Senatu

Udział PTE w tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe na rynku zabezpieczenia emerytalnego

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!