Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Wpływ zmiany przez RPP stóp procentowych na stopę dyskonta używaną w wycenie aktuarialnej rezerw pracowniczych


2026-03-11

Obniżka stóp procentowych przez RPP nie zmienia automatycznie stopy dyskonta w wycenie aktuarialnej, ale wpływa na nią pośrednio przez rentowność obligacji. To ważne dla firm tworzących rezerwy pracownicze i rezerwy emerytalne, ponieważ zmiana stopy dyskonta może obniżyć lub zwiększyć wartość zobowiązań.

Wpływ zmiany stóp procentowych RPP na stopę dyskonta stosowaną w wycenie aktuarialnej rezerw pracowniczych

Jaki jest wpływ zmiany przez RPP stóp procentowych na stopę dyskonta używaną w wycenie aktuarialnej rezerw pracowniczych?

Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 marca 2026 r.
Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

- stopa referencyjna 3,75%;
- stopa lombardowa 4,25%;
- stopa depozytowa 3,25%;
- stopa redyskontowa weksli 3,80%;
- stopa dyskontowa weksli 3,85%.

Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 05.03.2025 r.

Źródło : www.nbp.pl

Czy powyższa zmian stóp procentowych będzie miała wpływ na wyceny aktuarialne?

Tak, pośrednio będzie ona wpływała na rentowność obligacji, a one na stopę dyskonta używaną przez biuro aktuarialne i aktuariusza do dyskontowania przepływów pieniężnych związanych z przyszłymi świadczeniami pracowniczymi, tj. rezerwy na nagrody jubileuszowe, rezerwy na świadczenia i odprawy emerytalne, pośmiertne, rentowe itp.

Czy powyższa zmian będzie miała wpływ na wyceny kredytów, obligacji i leasingów w skorygowanej cenie nabycia SCN (wycenie w zamortyzowanym koszcie)?
Tak, spowoduje ona zmianę oprocentowania powyższych zobowiązań, dlatego biuro aktuarialne i aktuariusz musi je uwzględnić w wycenach aktuarialnych przyszłych przepływów pieniężnych.

Jeśli chcą Państwo sprawdzić jak zmiana stóp procentowych wpływa na wycenę aktuarialną rezerw na świadczenia pracownicze, wtedy zapraszamy do kontaktu z naszym aktuariuszem i biurem aktuarialnym!

Zapoznaj się z ofertą!

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif