Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.com.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Zawartość raportu aktuariusza z wyceny świadczeń pracowniczych


Raport aktuariusza sporządzany jest w celu przedstawienia ustaleń w zakresie rodzajów i wysokości wiarygodnie oszacowanych zobowiązań danej jednostki z tytułu świadczeń pracowniczych. Raport powinien zawierać także uzasadnienie przyjęcia założeń dla poszczególnych parametrów. Treść raportu powinna pozwalać na odtworzenie wyliczeń oraz zweryfikowanie przedstawionych w raporcie założeń i wyników.

Podstawa prawna wyliczenia

Raport powinien zawierać informacje, na jakiej podstawie zostaje ustalona wielkość zobowiązań. Jeżeli w danej jednostce obowiązują wyłącznie przepisy ogólne powinno być do nich odwołanie (Kodeks Pracy art. 921 oraz 93). W przypadku obowiązywania w jednostce uregulowań szczególnych lub przepisów szczegółowych w raporcie należy je wymienić (rodzaj dokumentu, np. układ zbiorowy, regulamin wynagradzania, data wydania - zawarcia, okres obowiązywania).

Opis przyjętych kryteriów nabywania praw świadczeń


W przypadku istnienia szczegółowych rozwiązań dotyczących wypłacania świadczeń, raport powinien zawierać ich opis sporządzony na podstawie dostępnych dokumentów. Raport powinien jednoznacznie określać wysokość świadczeń, których wycena jest dokonywana.

Opis źródła danych używanych do wyliczenia


Opis źródła powinien zawierać wykaz informacji przekazanych przez jednostkę lub inny podmiot występujący w jej imieniu, zakres przedmiotowy tych informacji oraz zestawienie w formie podsumowującej danych statystycznych takich jak: liczba pracowników, średni wiek, średni staż, wynagrodzenie itp.

Aktualność danych, na podstawie których dokonywane są wyliczenia wymaga, aby od daty ich przygotowania do daty, na którą sporządzane są wyliczenia nie upłynęło więcej niż 3 miesiące, pod warunkiem, że stan faktyczny danych w tym okresie istotnie się nie zmienił.

Opis założeń użytych do wyliczenia

W raporcie powinny być uwzględnione co najmniej następujące założenia:
  • stopa procentowa (dyskontowa)
  • stopa wzrostu wynagrodzeń
  • przyjęte założenia dotyczące inflacji
  • wiek przejścia na emeryturę
  • wskaźnik rotacji pracowników (prawdopodobieństwa odejścia z jednostki),
  • przyjęte założenia dotyczące prawdopodobieństw
    • śmiertelności
    • inwalidztwa
    • otrzymania wcześniejszej emerytury
Jeżeli nie będzie możliwe jasne określenie źródła pochodzenia prawdopodobieństw, raport powinien zawierać objaśnienie o metodzie ustalenia zastosowanych parametrów. Założenia powinny być w raporcie w rzeczowy sposób uzasadnione.

Opis metody wyliczenia

Wymaga się, aby wyliczenia wartości zobowiązań były przeprowadzone metodą Prognozowanych Uprawnień Jednostkowych (ang. Projected Unit Credit). Raport powinien zawierać stwierdzenie dotyczące użycia tej metody, a także opis przyjętej metodologii przyporządkowywania świadczeń do poszczególnych okresów zatrudnienia. Raport musi zawierać stwierdzenie, że wyliczenia dokonano zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej nr 19.

Wyniki obliczeń przy przyjętych założeniach oraz testy wrażliwości

Raport powinien zawierać wyniki wyliczeń przy przyjętych i rekomendowanych przez aktuariusza założeniach. Wariantowo raport może zawierać wartości zobowiązań przy innych niż sugerowane parametrach, jednak powinno być wyraźnie zaznaczone, który wariant jest rekomendowany.

Wyniki obliczeń powinny być zaprezentowane w podziale na każdy tytuł osobno:
  • nagrody jubileuszowe
  • odprawy emerytalne
  • odprawy rentowe
  • inne świadczenia, w podziale na rodzaje świadczeń,
oraz w podziale na część krótko- i długoterminową. Zgodnie z ustawą o rachunkowości za rezerwę krótkoterminową uznaje się rezerwę na tę część świadczeń, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Inne elementy

Ponadto raport powinien zawierać następujące elementy:
  • imię i nazwisko osoby dokonującej wyceny, a w przypadku osoby będącej aktuariuszem także numer wpisu na listę aktuariuszy,
  • określenie zasad korzystania z raportu oraz prawa do udostępniania go osobom trzecim. W szczególności w raporcie powinna się znaleźć klauzula pozwalająca udostępnić raport osobom weryfikującym wyliczenia oraz innym osobom, które muszą się do tego raportu odnosić (innemu aktuariuszowi, który dokonuje wyceny zobowiązań),
  • klauzula dotycząca zakresu odpowiedzialności za zawartość raportu.


<wstecz
 

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!